14:08:43 1396/11/18

"وزیر ورزش را احضار می کنیم"

انتقاد بی سابقه نماینده مجلس از مهدی تاج: نمی‌توانی، وِل کن برو!سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه مسئولان فدراسیون و وزارت ورزش عملکرد پرانتقادی داشته‌اند گفت: ۱۰۰ بار متاسفیم که فدراسیون فوتبال گوش شنوایی ندارد.

به گزارش سروش نگار، بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس در صحبتهایی بی سابقه درباره فدراسیون فوتبال و انتخابات کمیته المپیک، مسئولان این دو نهاد را به باد انتقاد گرفت و گفت: در یکی از جلسات مجلس آقای وکیلی به مهدی تاج گفت اگر نمی توانی، ول کن برو! وی همچنین گفت که بعضی ها به عنوان مستاجر به فوتبال آمده اند: «فلان آقایی که در یک دستگاه بوده است با یک واسطه مدیر یک مجموعه شده و بعد همه کاره فدراسیون فوتبال می شود؛ این کم لطفی در حق فوتبال است.»

مشروح گفتگوی نعمتی با رادیو تهران در زیر می آید:

نعمتی درباره اینکه آیا اوضاع ورزش را رصد می کند و بحث بازی نمایندگان فوتبال ایران با عربستانی ها در کشور بی طرف، گفت: بله رصد ورزش جزو وظایف ماست. یکی از گلایه های ما نسبت به وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال این بوده است که از توانمندی های دستگاه دیپلماسی استفاده نمی کنند. در خیلی از جاها آسیب های جدی دیدیم. در لیگ قهرمانان آسیا اگر تیم های حاشیه خلیج فارس در مجموعه های ما حضور می یافتند قطعا شکست می خوردند.

وی افزود: در این فضا نه فدراسیون فوتبال و نه وزارت ورزش خوب عمل نکردند. در جلساتی هم که دوستان ما حضور داشتند آقای وکیلی نماینده تهران اعتراض های جدی داشت. گلایه ها انجام شده است ولی متاسفانه گوش شنوایی وجود ندارد. آقای وکیلی حتی به آقای تاج رئیس فدراسیون فوتبال گفت نمی توانی، وِل کن برو! واقعیت مطلب این است که تیم های ما آسیب جدی دیده اند. یک سرمایه بزرگ اجتماعی در اختیار تیم های کشور است که دارد به هدر می رود. باید آنقدر جسارت داشته باشیم که بتوانیم حقمان را بگیریم. امروز نمی توانیم اکتفا کنیم به برگزاری چهار مسابقه لیگ ولی در رقابتهای آسیایی با سدهای بزرگی مثل تصمیمات کنفدراسیون آسیا مواجه شویم. درست است کشورهای عربی لابی می کنند و ثروت زیادی دارند و پول خرج می کنند ولی ما هم پتانسیل های خوبی داریم که می توانیم موفق باشیم ولی این پتانسیل را در فدراسیون فوتبال و هیات رئیسه نمی بینیم.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس درباره اینکه آیا مجلس از بازوی قدرت خود برای اصلاح این شرایط در فدراسیون فوتبال استفاده خواهد کرد یا خیر؟ تاکید کرد: در بحث نظارتی چند موضوع مطرح است. اول سئوال و استیضاح وزیر است و دوم بحث تحقیق و تفحص از مجموعه های مختلف. ما تحقیق و تفحص از فدراسیون را در دستور کار قرار داده ایم. فکر می کنیم کسی که رئیس فدراسیون یا وزیر شده است، باید این تعهد و توانمندی و عرضه را داشته باشد که از منافع دفاع کند. ما هم از ابزارهایمان استفاده می کنیم. گاهی اوقات مسئولان متوسل به مسائلی می شوند مثل اینکه «الان زمان را از دست می دهیم»، «الان زمانش نیست» و یا «الان کی روش فلان گارد را می گیرد.» با این اگرها با روحیات مردم بازی می کنند. تحقیق و تفحص مجلس از فدراسیون فوتبال جدی است و امیدوارم بتوانیم کار را پیش ببریم.

نعمتی در پاسخ به این سئوال که آیا قصد دارید در آینده جلسات فشرده با وزیر ورزش بگذارید؟ گفت: حتما این اتفاق می افتد. هم فدراسیون را می خواهیم هم وزیر ورزش و هم محمدرضا داورزنی معاون ورزش قهرمانی. این جلسات ادامه دارد ولی عرض من این است؛ خواهشم این است مسئولان از اتاق های شیشه ای خود بیرون بیایند. چطور می شود همراه یک تیم مثل پرسپولیس یا استقلال یا تیم های دیگر که در آسیا بازی می کنند، حداقل ۳۰ نفر خدم و حشم علاوه بر تیم اضافه می روند. بعد می گویند هزینه ها فراوان است. من به عنوان نماینده مردم و یک فرد ورزشی نمی گذارم این اتفاق بیافتد.

وی ادامه داد: بنده حتی این قول را می دهم که با آقای ظریف وزیر امور خارجه هم صحبت کنیم تا دستگاه دیپلماسی هم فعال شود. ممکن است دوستان ورزشی ما به این موضوع اعتقاد نداشته باشند ولی ما به آن اعتقاد داریم. در همان جلسه آقای وکیلی به صراحت به آقای تاج و مسئولان کمیته المپیک گفت چرا از دستگاه دیپلماسی نمی خواهید دنبال مشکلات بروند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس یادآور شد: این تفکر باید تغییر کند. این تفکر تفکری نیست که دنیای ورزش با آن مواجه است.

نعمتی در واکنش به صحبتها و انتقادات علی کریمی از فدراسیون فوتبال و اینکه آیا قصد دارید صحبتی با کریمی داشته باشید یا خیر؟ گفت: علی کریمی، علی دایی، علی پروین، امیر قلعه نویی، علیرضا منصوریان و نفرات دیگر از سرمایه های فوتبال ما هستند که زحمات زیادی کشیده اند. آنها حرفهای جدی هم برای گفتن دارند. ما متاسفیم. ۱۰۰ بار هم متاسفیم که فدراسیون فوتبال گوش شنوایی ندارد. نداشتن این گوش شنوا خیلی بد است.

وی افزود: بعضی ها به عنوان مستاجر به فوتبال آمده اند. این بد است. فلان آقایی که در یک دستگاه بوده است با یک واسطه مدیر یک مجموعه شده و بعد همه کاره فدراسیون فوتبال می شود؛ این کم لطفی در حق فوتبال است. ما اینها را می دانیم. خواهشم از شما این است که کمک کنید تا فوتبال را به دست اهلش بسپاریم. طرف برایش فرقی نمی کند. انگار یک اتفاق جزئی و معمولی افتاده است که اگر مسابقات در کشور ما برگزار نشود، در یک کشور بی طرف برگزار شود. این خیلی دردآور است. این را علی کریمی، علی دایی، فرشاد پیوس، عابدزاده و فوتبالیست ها می فهمند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس درباره اینکه کریمی در صحبتهایش سرنخ هایی داده است، گفت: حتما کریمی و دوستان دیگر را می خواهیم و با آنها صحبت می کنیم.

نعمتی درباره بحث مهندسی بودن انتخابات ورزشی هم گفت: انتخابات که نیست. حدود یک ماه پیش بحث اصلی ترین انتخابات کشور یعنی کمیته المپیک را داشتیم. خدا وکیلی نمی دانم دوستان چه جوابی دارند به مردم بدهند. چه کسانی انتخاب شدند؟ چطور انتخاب شدند؟ از کجا آمدند؟ اینها همه اش درد است.

وی در خصوص حواشی مجمع فدراسیون فوتبال و اینکه گفته می شود یک باند خاص در فدراسیون کار می کند هم گفت: این موضوعات که اظهر من الشمس است. وقتی یک مجموعه بزرگ صنعتی به عنوان حامی یک مجموعه دیگر کار می کند، اینها را می دانیم. اینها را در تحقیق و تفحص آورده ایم.

0
0

نسخه قابل چاپ
نظر ها