07:37:39 1396/5/1

وقتی نولان روی پرده سینما معجزه می کند

تجربه فوق العاده تماشای "دانکرک" در سالن سینمای Vue Kerkradهمه آنهایی که از سالن سینمای Vue Kerkrad بیرون آمدند یک نظر درباره تازه ترین ساخته کریستوفر نولان داشتند: "شاهکار بود!"

دانکرک (Dunkirk)همزمان با اکران در سینماهای آمریکای شمالی در شهر کرکراد هلند نیز روی پرده رفت.تجربه تماشای این فیلم روی پرده "غریب" و "فوق العاده " بود؛ فیلمی درباره جنگ و البته نه خود جنگ!

داستان فیلم به جنگ جهانی دوم بر می گردد ؛ سال 1940 که محاصره شمار زیادی از سربازان فرانسوی و انگلیسی در بندر دانکرک را روایت می کند.ماجرایی که بعدها به معجزه دانکرک مشهور شد.عجیب اینکه داستان درباره حمله نیروهای ارتش نازی به این بندر فرانسوی است اما در طول فیلم حتی یک سرباز آلمانی هم نمی بینید.

به شخصه دانکرک را متمایز و بسیار برتر از فیلم هایی دیده ام که درباره جنگ جهانی دوم ساخته شده است.جالب اینکه همه تماشاچیانی که به سالن Vue Kerkrad آمده بودند انتظار یک فیلم جنگی را می کشیدند اما با آنچه روی پرده دیدند غافلگیر شدند و به وجد آمدند.فیلمی جنگی که صحنه های جنگی زیادی نداشت!

موسیقی دانکرک اما داستان جداگانه ای دارد.اگر در ابتدای سطور این گزارش تماشای فیلم روی پرده فوق العاده توصیف شد برای موسیقی این فیلم نیز باید نوشت که شاید نتوان آن را بدون تماشای تصاویر گوش داد.

فیلم اما روایت ماجراهای نبرد دانکرک در سه بازه زمانی است:یک ماجرا در بازه زمانی یک هفته ای،یک ماجرا در بازه زمانی یک شبانه روز و یک ماجرا هم در بازه زمانی یک ساعته!

اگر بخواهیم سکانسی از فیلم فوق العاده دانکرک را مثال بزنم ؛ به  مردمانی اشاره می کنم که با قایق های کوچک ماهیگیری خود به کمک سربازان در ساحل فرانسه آمدند.

دانکرک ستایش شده منتقدان بسیاری است و به نظر می رسد مردمی هم که آن را تماشا می کنند از فیلم راضی اند، خیلی راضی.همان طور که در این شهر کوچک هلند از آن راضی بودند.

کرکراد هلند - نوید گوران

0
0

نسخه قابل چاپ
نظر ها