14:11:31 1396/11/18

حمله مایلی کهن به کی روش و تاج: مگر تیم ملی باید در پیست اسکی مهیای جام جهانی شود؟مدت ها بی خبری از محمد مایلی کهن باعث شده بود تا خیلی سئوال ها در ذهنمان نقش ببندد و عصر دیروز مجال بسیار خوبی فراهم شد تا با او همکلام شویم. سر مربی اسبق تیم ملی مانند همیشه رک حرف می زند و اهل کتمان گفته هایش نیست. او معترف است که اشتباه می کند و هیچ کس از خطا مصون نیست. دیروز ما پرسیدیم و حاجی مایلی هم جواب داد. انتشار حرف های او به معنای تایید آن از طرف ما نیست و اتفاقا کاملا آماده ایم تا حرف های سایرین را هم بشنویم. البته امیدواریم آنها هم مانند مایلی کهن با صراحت و بدون پرده پوشی حرف بزنند.

از پرسپولیس شروع کنیم. 13 امتیاز اختلاف. قبول دارید که 99 درصد از مسیر قهرمانی طی شده است؟

هنوز 8 بازی دیگر باقی مانده و پای 24 امتیاز وسط است. به لحاظ عدد و رقم پرسپولیس هنوز قهرمان نشده ولی از نظر فوتبالی می توان گفت این تیم قهرمان لیگ برتر شده است. در این راه همه زحمت کشیده اند، از عوامل باشگاه تا بازیکنان و مربیان. باید به آنها خسته نباشید گفت.تیم واقعا شاداب و سرزنده است.

البته این قهرمانی بدون طارمی به دست می آید. بازیکنی که هنوز هم گروهی از هواداران پرسپولیس او را مقصر بسته شدن یکی از پنجره های نقل و انتقالات پرسپولیس می دانند.

باید قدرشناس بود. طارمی هم تا وقتی که بود زحمت خود را کشید البته اشتباهاتی هم داشت و جوانی کرد. همه ما اشتباه می کنیم. خود من و شما هم از اشتباه مصون نیستیم. من خودم را می گویم. دوران جوانی خطاهایی داشتم و الان هم با وجود سن و سال، این طوری نیست که اشتباه نکنم. طارمی باید یک مقدار بیشتر مراقب خودش باشد همان طور که این آقای مهدی قائدی هم باید بیشتر از خودش مراقبت کند. باید قبل از هر چیز به خانواده مرحوم شاکر تسلیت گفت. خدا به آنها صبر بدهد. در مورد این آقای قائدی شما ببین یک بچه در عنفوان بلوغ ناگهان به شهرت می رسد و عکس و تفسیرش حتی روزی که بازی نمی کند، چاپ می شود. خب طبیعی است که باید از او مراقبت شود و خودش هم البته مراقب باشد.

این مراقبت البته وظیفه باشگاه ها هم هست.

مگر ما به معنای واقعی کلمه باشگاه داریم؟ بازیکن سرمایه باشگاه است. شما الان نیمار را ببین 220 میلیون یورو خرجش شده ولی کاملا از او مراقبت می شود. مسی و رونالدو را ببین. آنها گاهی در هفته 3 بار به میدان می آیند اما به خاطر مواظبت و تغذیه خوب مشکلی برایشان درست نمی شود. مگر مسی و رونالدو می توانند هر ساعت شب هر جایی که خواستند بروند؟ علیرضا جهانبخش به من می گفت در هلند به آنها جی. پی. اس وصل  می کنند تا دقیقا بازیکنان را زیر نظر داشته باشند. در همان قضیه طارمی مگر ایشان با باشگاه قرارداد داشت که احالا او را مقصر بدانید؟ در آن مورد مسئولیت اصلی بر عهده باشگاه بود. مگر باشگاه 3 تا وکیل حقوقی ندارد؟ مگر این عزیزان حقوق نمی گیرند؟ خب باید این موارد را جمع و جور کنند دیگر.

در قضیه میزبانی از تیم های عربستانی عملا همان چیزی شد که سعودی ها می خواستند. دقیقا برخلاف ادعای بعضی از مدیران فدراسیون فوتبال ما.

یک سری از کارهای ما شعاری است. ما ابر قدرت شعار دادنیم. فقط در ورزش نیست، مثلا همین برجام. آخرش ما نفهمیدیم این برجام به سود ما بود یا به ضررمان؟ من یک چهره انقلابی بودم. هنوز هم به آرمان ها وفادارم. صادقانه و خالصانه مملکتم را دوست دارم و هر کاری که بتوانم برایش انجام می دهم ولی نمی توانم ضعف ها را نبینم. الان 40 سال از انقلاب گذشته و باید ضعف ها را دید و گفت. اگر مردم از یکسری مسائل ناراحتند، حق دارند. باید مشکلات را حل کرد. ما 50 سال قبل پیکان تولید می کردیم. در همان برهه کره جنوبی اصلا تولید کننده ماشین نبود اما حالا آنها کجا هستند و ما کجا؟ من 22 سال قبل مادرید بودم. در آن زمان ترافیک پایتخت اسپانیا از شرایط کنونی تهران بیشتر بود ولی مشکل آلودگی هوا نداشتند چون اتومبیل هایشان استاندارد کیفی مطلوبی داشت. نمی دانم چطوری می شود که آنجا مشکل آب و هوایی وجود نداد اما اینجا... متاسفانه هر دولتی که می آید دولت قبلی را می کوبد، هر شهرداری که می آید مشکلات را گردن شهردار قبلی می اندازد. حالا الان که 5 سال از دولت قبلی می گذرد پس چرا مشکلات جوی کم نشده است؟

ظاهرا دل تان حسابی پر است.

به خدا دلم می سوزد برای مردم. من هرگز ننالیده ام و خدا را همیشه شاکرم ولی از حال مردم بی خبر نیستم و نمی توانم بی تفاوت باشم. یک نکته بگویم، من قبل از انقلاب در شمیرانات می نشستم. الان در دهه فجر هستیم و اتفاقا مناسبت هم دارد. حضرت امام وقتی آمدند و قرار شد در تهران اقامت کنند به روستای جماران رفتند. من آنجا را کاملا می شناسم. در آنجا آن زمان خانه هایی بود مانند همان منازل کهنه ای که در استان کرمانشاه بر سر هموطنان ما فرو ریخت. من خدمت امام (ره) در منزل شان رسیده بودم. یک خانه بسیار ساده با حیاط 20 متری و اندرونی 30 متری. ما روی زمین نشستیم. خود ایشان هم روی یک مبل کهنه. شما توجه کنید که سمت چپ و راست امام کاخ های نیاوران و سعد آباد بود اما برای زندگی به آنجا نرفتند چون می خواستند مثل مستضعفان زندگی کنند ولی الان نوه محترم ایشان حاج حسن آقای خمینی چطور زندگی می کنند؟ آیا ایشان اصلا درد مردم را دارند؟ بعد از فوت حضرت امام مرقد و بارگاه این عزیز چند بار تعویض شد! چقدر پول بابت این کار خرج می شود؟ اگر امام خمینی زنده بود راضی نبود این همه پول از طرف تولیت آن بزرگوار خرج تعویض و مرمت مرقدش کنند. خود ایشان اصلا راضی به این کار نیست و به جای آن اگر بود می گفت پولش باید خرج مردم محروم شود. شما ببین در سال چقدر پول خرج برگزاری سمینار، کنگره و ... می شود، با کلی مهمان خارجی و خرج فراوان. ما در زمینه برگزاری سمینار ابر قدرتیم. این همه پول خرج می کنیم اما پای عیدی کارمندان که می شود می گویند طبق قانون فقط باید 300/847 تومان بپردازیم. یا مثلا یک نکته دیگر، مردم با خود دل پول جور می کنند و سهمیه دانشگاه آزاد بچه هایشان را می دهند اما این ارگان می رود و تیمداری می کند. تازه با پولی که به دست می آِید بازیکنان خارجی هم می خرد. خب بابا اگر می خواهید تیمداری کنید حداقل پول را به بچه های ایرانی بدهید نه خارجی ها.

از بحث فوتبال دور شدیم. این روزها علی کریمی حسابی شمشیر را برای فدراسیون از رو بسته است. شما با حرف هایشان موافقید؟

کریمی دوگانگی را می بیند و عصبانی می شود. همین الان کارلوس کی روش را ببینید. ایشان بعد از مدت ها برگشته ایران و رفته پیست اسکی دربندسر، مگر تیم ملی قرار است در پیست اسکی مهیای جام جهانی شود؟ ایشان در ایران یا مشغول دعواست یا خوشگذرانی. فدراسیون می گوید پول نداریم. اگر پول ندارید چرا 9 نفر از فدراسیون برای قرعه کشی جام جهانی به مسکو سفر کردند؟ الان هم که آقایان مرتب در راه هلند و سوئیس هستند. کریمی بازیکن شاخصی بوده و در اروپا بازی کرده است. او آنجا چیزهایی را دیده و حالا در ایران قضیه را به شکل دیگری می بیند و دلش می سوزد.

ولی رفتاری که با میکروفن برنامه 90 کرد قشنگ نبود.

همه می گویند چرا کریمی این کار را کرد ولی نمی گویند چرا کاری کردند که او از شدت عصبانیت تا این حد از کوره در رفت؟ برای مثال خود من. آقا از من هم انتقاد کنید، نقاط منفی و قوتم را بگویید ولی در مورد کی روش هم همین کار را بکنید. بگویید چرا 2 میلیون دلار در ماه می گیرد ولی 10 ماه سال را ایران نیست؟ کریمی نه پول نیاز دارد و نه نیازمند شهرت است. او از این ناراحت است که چرا صحنه های مربوط به بازی تیمش پوشش مطلوب داده نمی شود.

0
0

نسخه قابل چاپ
نظر ها