11:51:11 1396/12/22

چرا استقلال دیروز در "پرس" ناموفق بود؟استقلال در دیدار برگشت مقابل العین هم متوقف شد.

پیش از آنکه به بررسی روند این دیدار بپردازیم، لازم است نکاتی در خصوص پرسِ تیم تحت هدایت شفر یادآور شد. در فوتبال، تیم ها جدا از مسئله ی انواع پرسینگ و نواحی مختلفِ پرس، «زمان» خاصی را برای ایجاد پرس در نظر می گیرند. به عنوان مثال برخی مربیان عقیده دارند پرسینگ بلافاصله پس از لو دادن توپ صورت گیرد و عده ای دیگر زمانِ آغاز پرس را به پس از ارسالِ اولین پاس موکول می کنند.

در فوتبال آلمان، با حضور یورگن کلوپ نگرشِ جدیدی به این تئوری داده شد، جایی که کلوپ اعتقاد دارد پس از لو دادن توپ، 5 ثانیه حیاتی برای اعمالِ بیشترین میزان فشار وجود دارد و این زمان بلافاصله پس از لو دادن توپ آغاز می شود. اصطلاحا به این نوع پرس Gegen pressing(پرس متقابل) گفته می شود و در میان مربیان آلمانی رواج یافته.

بررسی ها مشخص می کند شفر نیز این دورنما را برای تیم خود ترسیم کرده است و آنالیز دیدارهای گذشته استقلال مشخص می کند این تیم هر چند در سطح ایده آل و حتی خوب این عمل را پیاده نمی کند ، اما هدف گذاری در رسیدن به این تاکتیک است. چند گل آبی پوشان نیز ماحصل اعمال این نوع پرس بوده تا مشخص شود کاربرد آن در فوتبال ایران می تواند نتایج درخور توجهی داشته باشد.

اما این قضیه هیچ گاه در دیدار روز گذشته آبی پوشان با العین رخ نداد تا مشخص شود فشار بازی های گذشته ی این تیم موجب شده بازیکنان توان جسمانی لازم برای اجرای این تاکتیک را نداشته باشند که البته قابل پیش بینی نیز بود. در کنفرانس پس از دیدار برابر العین نیز مربی آلمانی صحبت از بدنسازی پیش فصل کرد و باید دید شفر در ادامه راه و خصوصا در فصل آتی می تواند آمادگی جسمانی بازیکنانش را به میزانی برساند که این تیم بتواند همواره این نوع از پرس را به نحو احسن پیاده کند یا خیر.

0
0

نسخه قابل چاپ
نظر ها